Student Officers 2022

Executive Committee

PRESIDENT OF ALL COMMITTEES
Jasmin Perera
International School of Tanganyika

SECRETARY GENERAL
Isaac Aleman Magdaleno
Anglo-American School of Moscow

DEPUTY SECRETARY GENERAL
Josephine Hellauer
Frankfurt International School

DEPUTY SECRETARY GENERAL
Ata Güvendi
Robert College Istanbul

DEPUTY SECRETARY GENERAL
Nevine Ghazi
British International School Cairo

ECOSOC

PRESIDENT OF ECOSOC
Ananya Jain
International School of Tanganyika

DEPUTY PRESIDENT OF ECOSOC
Erika Kunstmann Drakouli
Deutsche Schule Athen

DEPUTY PRESIDENT OF ECOSOC
Lokeswar Arcot Gopikrishna
Intl. School of Chennai

Security Council (SC)

PRESIDENT SC
Christos Moustakis
Costeas Geitonas School

DEPUTY PRESIDENT SC
Nicole Abu Khader
Amman Baccalaureate School

DEPUTY PRESIDENT SC
Elif Ipek Eryilmaz
Robert College Istanbul

International Security Committee 1 (ISC1)

CHAIR ISC 1
Azam Alam
Dubai International Academy

DEPUTY CHAIR ISC1
Antonia Teofilova
American School of Barcelona

DEPUTY CHAIR ISC1
Lukas Van Der Coevering
Green School Bali

International Security Committee 2 (ISC2)

CHAIR ISC2
Shandanesh Penker
International School of Chennai

DEPUTY CHAIR ISC2
Taekhyun Kim
Anglo-American School of Moscow

DEPUTY CHAIR ISC2
Kshitig Seth
Dhirubhai Ambani International School

Economic Committee 1 (EC1)

CHAIR EC1
Finn Carpenter
Anglo-American School of Moscow

DEPUTY CHAIR EC1
Ayse Yalçin
Hisar School

DEPUTY CHAIR EC1
Ahaan Jindal
Dhirubhai Ambani International School

Economic Committee 2 (EC2)

CHAIR EC2
Jason Patsatzis
Deutsche Schule Athen

DEPUTY CHAIR EC2
Danila Kozlov
American School of Valencia

DEPUTY CHAIR EC2
Drishti Bhatnagar
International School of The Hague

Environment Committee 1 (EVC1)

CHAIR EVC1
Deniz Oray
Bilkent Laboratory International School

DEPUTY CHAIR EVC1
Imaan Lalji
International School of Tanganyika

DEPUTY CHAIR EVC1
Rayyan Alkiswani
Amman Baccalaureate School

Environment Committee 2 (EVC2)

CHAIR EVC2
Sarah Schwarting
International School of Dusseldorf

DEPUTY CHAIR EVC2
Sarah Brownlee
St Andrews College of Dublin

DEPUTY CHAIR EVC2
Manral Amogh
Inernational School of Stavanger

Human Rights Commission 1 (HRC1)

CHAIR HCR1
Natalie Plaza Cardenas
International School of The Hague

DEPUTY CHAIR HCR 1
Zicheng Zhang
American Community School of Athens

DEPUTY CHAIR HCR 1
Begüm Uğurlu
American Collegiate Institute

Human Rights Commission 2 (HRC2)

CHAIR HCR2
Nicole Ahn
International School of Chennai

DEPUTY CHAIR HCR 2
Myrtle Collins
St Andrews College of Dublin

DEPUTY CHAIR HCR 2
Doruk Yigiter
Üsküdar American Academy

Legal & Finance Committee 1 (LFC1)

CHAIR LFC 1
Panagiotis Diamantis
Ekpdeftiki Anagennisi

DEPUTY CHAIR LFC 1
Areti Moustaki
Costeas Geitonas School

DEPUTY CHAIR LFC 1
Suhail Halaby
American Community School of Amman

Legal & Finance Committee 2 (LFC2)

CHAIR LFC 2
Alexander Fial
Frankfurt International School

DEPUTY CHAIR LFC 2
Amanda Wills
Alconbury Middle High School

DEPUTY CHAIR LFC 2
Olgar Bilallar
Üsküdar American Academy

Political Committee 1 (PC1)

CHAIR PC 1
Rhys Tendenes
International School of Stavanger

DEPUTY CHAIR PC 1
Elif Ilgin Ozdemir
Üsküdar American Academy

DEPUTY CHAIR PC 1
Anishka Muthu
American Community School of Amman

Political Committee 2 (PC2)

CHAIR PC 2
Tommaso Alocci
American Community School Athens

DEPUTY CHAIR PC 2
Marc Vizcarra Cambrils
American School of Valencia

DEPUTY CHAIR PC 2
Nehir Ersoz
Üsküdar American Academy

Sustainable Development Committee 1 (SDC1)

CHAIR SDC 1
Neera Shah
Dubai International Academy

DEPUTY CHAIR SDC 1
Anya Kamali
Robert College Istanbul

DEPUTY CHAIR SDC 1
Lucy Simpson
St Andrews College of Dublin

Sustainable Development Committee 2 (SDC2)

CHAIR SDC 2
Massiva Mokhtari
International School of Stavanger

DEPUTY CHAIR SDC 2
Jana Dekedek
Amman Baccalaureate School

DEPUTY CHAIR SDC 2
Ananya Srinivasan
Dhirubhai Ambani international School

Youth & Health Committee 1 (YHC1)

CHAIR YHC 1
Blair Schooling
Anglo-American School of Moscow

DEPUTY CHAIR YHC 1
Irmak Atilgan
Hisar School

DEPUTY CHAIR YHC 1
Martha Mccutcheon
St Andrews College of Dublin

Youth & Health Committee 2 (YHC2)

CHAIR YHC 2
Augustin Lopez
The British Schools of Montevideo

DEPUTY CHAIR YHC 2
Gaia Maria Liturri
American School of Valencia

DEPUTY CHAIR YHC 2
Tomazina Kontou
Americain College of Greece

Executive Administrative Officer's

EXECUTIVE ADMINISTRATIVE OFFICER
Lucas Payne
American School of The Hague

DEPUTY EXECUTIVE ADMINISTRATIVE OFFICER
Lucille Saisse
American School of The Hague

DEPUTY EXECUTIVE ADMINISTRATIVE OFFICER
Sarah Tyndall
American School of The Hague